Učení nemusí být mučení

Prázdniny jsou za námi a s novým školním rokem přichází nové školní výzvy. Nejeden rodič si před koncem srpna povzdechl, že už je to tu zas. Škola, testy, písemky a zkoušení. Dějepis, zeměpis, přírodopis, jazyky a s nimi hromada letopočtů, pojmů, slovíček. Když si to takto napíšeme jako seznam, vypadá to docela strašidelně… Ale být to tak určitě nemusí. Celý příspěvek

Sedm tipů pro stáří (a paměť) v pohodě

Stáří nebývá v našich zeměpisných šířkách vnímáno zrovna jako nejprestižnější část života. Stárnutí je však proces, který je naprosto přirozený a vlastně nás provází již od narození. V dětství a mládí jsme my lidé obvykle zvídaví a aktivní, až z toho jde ostatním někdy hlava kolem. Pak přichází tzv. produktivní věk, období plné pracovních i rodinných výzev, jež s sebou také nesou mnoho věcí k naučení. A když se počet svíček na narozeninovém dortu přehoupne k číslu, které je vnímáno jako čas stáří, mohl by si leckdo myslet, že čas učení skončil. Někdy slýchávám věty jako „vždyť už nemá smysl se něco nového učit, na tu chvíli…“ Je to ale opravdu tak? Celý příspěvek

Bludiště – zábava nebo něco víc?

Během září se na pultech knihkupectví objevila trojdílná série knih doslova našlapaných bludišti. Možná, že si teď říkáte: „A co jako? Bludiště jsou zábavou tak leda pro děti…“ Ano, je pravda, že většina z nás dospělých, si pamatuje, že se blouděním na papíře zabývala naposledy někdy v dětství. Nebo možná ještě, když luštily naše děti, nakoukli jsme jim přes rameno. Vězte ale, že za směsí čar a uliček se skrývá mnoho přínosů pro všechny generace. Jakožto trenérka paměti proto i já zařazuji mezi cvičení na mých lekcích právě procházení bludišť. Pojďme se tedy podívat podrobněji, k čemu všemu je takový labyrint dobrý.

Celý příspěvek

Poruchy paměti a zdravotní pojišťovny

Zdravotní pojišťovny v České republice zatím bohužel problematice poruch paměti nevěnují takovou pozornost jako např. cukrovce nebo onkologickým onemocněním. I přesto se ale pomalu objevují první vlaštovky. Na následujících řádcích jsem pro vás připravila přehled příspěvků, které v tomto směru můžete čerpat.

Celý příspěvek

Drobnosti s velkým přínosem

S příchodem nového roku si nejeden z nás dává nejrůznější předsevzetí. Přestanu kouřit! Začnu cvičit a zhubnu! Naučím se anglicky! Hned zítra! Určitě… Také to znáte? Nakoupíme permanentky i vybavení a pak se nám jednou nechce, příště máme neoddiskutovatelný důvod a potřetí se také něco najde. Pak už je to s naší motivací čím dál horší, až necháme předsevzetí zase na příští rok.

Celý příspěvek

Potěšte chuťové a mozkové buňky zároveň

Říká se, že láska prochází žaludkem. Bez pochyby na tom něco bude, když se toto úsloví předává z generace na generaci již tak dlouho. Dnes už je všeobecně známá i skutečnost, že také naše zdraví úzce souvisí s jídlem. Většinou se ale v této souvislosti mluví zejména o obezitě a cestách, jak zhubnout, případně o tom, co jíst, když máme na některé potraviny např. alergii. Méně často, spíše zřídka, se ale dočtete o tom, jak strava ovlivňuje fungování mozku. Vzhledem ke své profesi trenérky paměti, jsem se proto rozhodla zaměřit před Vánoci, časem hodování, pozornost právě tímto směrem.

Celý příspěvek

FAST, aneb když jde o čas a o mozek

Druhá nejčastější příčina úmrtí v České republice – cévní mozková příhoda neboli mrtvice. Zdravotní ohrožení, o kterém každý z nás slyšel, možná se s ním setkal i ve svém okolí. I přesto statistiky ukazují, že více než 70 % Čechů jeho příznaky nepozná. Zůstaneme-li u této číselné vědy, o níž se zpívá ve známé písničce, že „statistika nuda je, má však cenné údaje“, dozvíme se například to, že každý rok postihne mrtvice v ČR přes 50 tisíc lidí, že trvá pouhých 5 minut, než začnou odumírat mozkové buňky a že 70 % pacientů, kteří se začnou léčit do 1 hodiny po ohlášení příznaků, se zcela vyléčí. Jak je patrné, jde jednoznačně o čas, každá minuta je drahá. Celý příspěvek

Alzheimerova nemoc. Dělá mi to naschvál?

„Za to může ten Němec, co mi pořád někam schovává věci…“ Touto průpovídkou nejeden z nás občas shrne svou roztržitost a zapomětlivost. Co když ale končí legrace a začíná jít do tuhého?

Alzheimerova nemoc je degenerativní onemocnění mozku, které se projevuje nejprve poruchami krátkodobé paměti a zhoršenou schopností postarat se o některé záležitosti běžného denního života. Později se přidávají problémy s vyjadřováním a rozhodováním, přichází dezorientace v čase a prostoru. To, jak rychle nemoc postupuje je velmi individuální. Podle údajů České alzheimerovské společnosti, žilo v roce 2015 v České republice 153 tisíc lidí s některou formou demence. Bohužel zatím na toto onemocnění neexistuje lék, který by jej vyléčil. Celý příspěvek

Pečovat o své blízké doma není lehký úkol, ale ani nemožný

Podle statistik by 78 % Čechů chtělo zemřít doma. A stejné procento lidí umírá v nemocnicích na oddělení LDN. I přes to znám dost lidí, kteří o své blízké pečují doma a to až do konce. O babičku či dědečka, maminku či tatínka, partnerku či partnera. A často je to stojí opravdu mnoho sil. Řekla bych, že jednou z nejtěžších věcí na celé situaci je to, že je na každém pečujícím, aby se (často velmi pracně) dostal k informacím. Co může usnadnit péči o špatně pohyblivého člověka? Jak tuto situaci kombinovat s vlastním zaměstnáním či časem pro sebe? Jak může pomoci stát, je nárok na nějakou finanční podporu a kam se obrátit? Jaké služby mi mohou pomoci a s čím? A jak se z toho nezbláznit?
Celý příspěvek