Drobnosti s velkým přínosem

S příchodem nového roku si nejeden z nás dává nejrůznější předsevzetí. Přestanu kouřit! Začnu cvičit a zhubnu! Naučím se anglicky! Hned zítra! Určitě… Také to znáte? Nakoupíme permanentky i vybavení a pak se nám jednou nechce, příště máme neoddiskutovatelný důvod a potřetí se také něco najde. Pak už je to s naší motivací čím dál horší, až necháme předsevzetí zase na příští rok.

Podle odborníků to může souviset s tím, že jsou naše cíle příliš velké a nekonkrétní. Z vlastní zkušenosti bych řekla, že na tom bude dost pravdy. A tak, když jsem nějaký ten přelom roku zpátky přemýšlela, jak si v novém roce vylepším život, řekla jsem si, že to zkusím naopak – od úplně malých věcí. Třeba, že si začnu víc všímat hezkých chvilek s dětmi a když budu s nimi, budu s nimi i duchem. Stále ještě nejsem zdaleka přeborníkem, ale když se dnes dívám zpět, vidím, že jisté pokroky dělám.

Zjištění, že tato cesta funguje, mě vede i k profesnímu zamyšlení. Jakožto trenérka paměti mám to štěstí, že se na svých kurzech setkávám s lidmi, kteří mají chuť (bez ohledu na věk) stále si rozšiřovat obzory, učit se novým věcem a pracovat na sobě. Na hodinách se společně učíme technikám, díky kterým si náš mozek dokáže zapamatovat cokoliv, co si zamaneme a znovu a znovu zjišťujeme, že to funguje. I tak ale někdy vidím, že není vždy snadné tyto techniky najednou zapojit do běžného života a mimo kurz je pak velmi snadné opět naskočit do starých vzorců. Čím dál více jsem se tedy začala zabývat možnostmi, jak si snadno a během chviličky potrénovat mozek, ať jsme zrovna kdekoliv. A opět se ukazuje, že tyto malé drobnůstky nesou velké úspěchy.

Třeba takové jednoduché prstové cvičení

Na jedné ruce se dotkněte palcem špičky ukazováčku a ostatní prsty držte natažené (jako když chcete ukázat, že je něco OK). Na druhé ruce ukažte palcem a ukazováčkem písmeno L a zbylé tři prsty schovejte do dlaně. Máte? A teď na obou rukou současně pozice prstů vyměňte… Na začátku to pro mnoho lidí není snadné, ale výborně si tak můžete procvičit spolupráci obou mozkových hemisfér. Až vám to půjde plynule, vězte, že ve vašem mozku vznikla nová nervová dráha.

Přeji vám, milí čtenáři, krásný rok 2018 s mnoha (ne)malými radostmi.